Zaznacz stronę

Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki w bloku lub mieszkaniu stanowi nie lada wyzwanie. Ponieważ jest to pomieszczenie, z którego korzystamy często, powinno być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Coraz częściej wyzwaniem jest też pytanie, w jaki sposób urządzić małą łazienkę tanio? Wszystko zależy od naszych preferencji.

Aranżowanie małej łazienki to nie tylko dobór odpowiednich kolorów, oświetlenia, czy wyposażenia. Łazienka jest miejscem codziennego użytku, więc jeśli dysponujemy małą przestrzenią powinna być ona nad wyraz funkcjonalna, przestronna i powinniśmy się w niej dobrze czuć.

Warto przy okazji remontu zastanowić się nad skorzystaniem z usług fachowców – architektów wnętrz, którzy bazując na wiedzy i doświadczeniu mogą nam przedstawić propozycję wykorzystania przestrzeni małej łazienki w zupełnie nietuzinkowy sposób. Aranżacja małej łazienki to wyzwanie, którego podejmie się każdy prawdziwy architekt!

Co powinno znaleźć się w łazience?

W każdej łazience musi znaleźć się sedes, umywalka oraz wanna lub prysznic. Oczywiście ważnym elementem są też meble, które co prawda nie są wymaganą i niezbędną częścią wyposażenia, ale z pewnością w pomieszczeniu się przydadzą. Wybierając meble łazienkowe należy szczególną uwagę zwrócić na to, z jakiego materiału są przygotowane i jak materiał ten reaguje na wodę. Przy małych powierzchniach łazienki doskonale sprawdzają się podwieszane elementy – sedes oraz umywalka oraz prysznic. Tym bardziej, że wybór jest ogromny, a ceny zbliżone do cen klasycznego wyposażenia.

Meble do małej łazienki przede wszystkim prócz niewielkich rozmiarów powinny być również wykonane z odpowiednich, wodoodpornych materiałów. Musimy pamiętać, że pomieszczenia łazienkowe charakteryzują się dużą wilgotnością powietrza. Jeśli zatem zależy nam, by wyposażenie przetrwało dłużej to warto wybrać konkretne wyposażenie przystosowane do pomieszczeń o wysokiej wilgotności powietrza.

Pamiętajmy, że nawet w małej łazience oprócz sedesu, umywalki i kabiny prysznicowej lub wanny znaleźć musimy również miejsce na przybory toaletowe, ręczniki, a ponadto wygospodarować miejsce, które posłuży nam choćby do odłożenia ubrań w momencie korzystania z pomieszczenia.

Jaki kolor ścian do małej łazienki?

Aranżowanie małej powierzchni wymaga od nas wiedzy nie tylko projektowej. Podczas aranżowania małej łazienki szczególną uwagę powinniśmy też zwrócić na właściwy dobór kolorów. Mała łazienka nie powinna być ciemna. Niezależnie od tego, czy stosujemy jedną, czy wiele technik pokrycia ścian, kolorystyka tych elementów powinna być zbliżona. Mocne kolorystyczne akcenty powinny być wyważone, by nie przytłaczały pomieszczenia. Mała łazienka w bloku nie musi być nudna. I biała. Korzystając z pomocy architekta oraz przygotowanego projektu i wizualizacji zobaczysz, że często znaczenie ma nie tylko sam kolor, ale również faktura oraz wielkości dopasowywanych elementów.

Jak oświetlić małą łazienkę?

Małe łazienki, zwłaszcza małe łazienki w blokach charakteryzują się tym, że nie mają okien. Dlatego oświetlenie ich w ten sposób, by stworzyły przyjazną przestrzeń jest trudne, choć nie niemożliwe. W małych pomieszczeniach światło naturalne jest bardzo ważne. Sprawia, że lepiej się w nich czujemy. Architekt wnętrz, po obejrzeniu małej łazienki z pewnością znajdzie sposób na to, by oświetlenie tego pomieszczenia nadało mu odpowiednią formę.

Niezależnie od wszystkiego należy pamiętać, że nawet mała łazienka musi posiadać dwa rodzaje oświetlenia – jedno główne, np. na suficie, a drugie przy lustrze, stanowiącym zazwyczaj serce pomieszczenia.

Wanna, czy prysznic

Dysponując niewielką powierzchnią w pomieszczeniu zwykle staramy się wykorzystać ją do granic możliwości. Dlatego warto zastanowić się czy potrzebna nam będzie łazienka z wanną, czy łazienka z prysznicem. Tutaj wszystko zależy od naszych potrzeb. Choć niezdecydowani mogą wybrać opcję 2 w 1 czyli wannę ze szklanym parawanem. Niewielka przestrzeń nie musi sprawić, że zrezygnujemy z wylegiwania się w wannie.  To do architekta, którego zadaniem jest projektowanie małej łazienki, należy ocena czy i w jaki sposób sprostać naszym marzeniom. Mnogość modeli wanien pozwala na dopasowanie kształtem i wielkością oraz przedstawienia takiego projektu, który spełni oczekiwania i założenia.

Czy warto korzystać z pomocy projektanta?

Projektant wnętrz po obejrzeniu naszej małej łazienki i po wysłuchaniu naszych założeń z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie. Warto zatem zobaczyć projekty małych łazienek, tym bardziej, że obecnie usługi aranżacji wnętrz nie są drogie. Projektowanie małej łazienki samemu to ogromne wyzwanie, dlatego lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty i cieszyć się pięknym, funkcjonalnym pomieszczeniem przez lata.

Pin It on Pinterest

Share This